GRİP MEVSİMİNDE LAKTOFERRİN SİZE NASIL FAYDA SAĞLAR?

 

 
 
 
 
 
 
 
 

 

Influenza virüsünün neden olduğu grip açısından, bu yıl felaket yıllardan biri olarak kayıtlara geçti. ABD Hastalık Kontrol Ve Korunma Merkezleri (CDC) hastanelerin gribal hastalıklara bağlı olarak, antiviral ilaç [1] sıkıntısına yol açacak ölçüde maksimum kapasiteye ulaştığını rapor ediyor. CDC, 1 Ekim 2017 ile 3 Şubat 2018 tarihleri arasında influenzaya bağlı olarak toplam 17.101 kişinin yatarak tedavi [2] olduğunu da bildirdi. 

Bu yılki grip salgınının olağanüstü yapısı nedeniyle kendinizi korumak üzere bağışıklık sisteminizi doğal yollarla nasıl güçlendireceğinizi düşünmelisiniz. Yaygın olarak başvurulan seçenekler vitaminleri (örneğin C vitamini), mineralleri (örneğin çinko) ve şifalı bitkileri (örneğin Ekinezya) içerir. Ancak bu seçenekler kendi başlarına sınırlı faydaya sahiptir. Vücudunuz, kendi güçlü bağışıklık güçlendiricilerini doğal olarak üretmektedir, bunlardan biri de laktoferrindir. Bu yazımızda, laktoferrinin grip mevsiminde kendinizi korumanıza nasıl yardımcı olabileceğine ve doğru laktoferrin takviyesini seçmenin neden önemli olduğuna kısaca değineceğiz.

LAKTOFERRİN MOLEKÜLÜ

 

Laktoferrin 75-80 kDa bir glikoproteindir.  Mukozal yüzeylerimizi ıslatan hemen hemen tüm vücut sıvılarımızda bulunur. Laktoferrin, besin  emilimi/taşınması, konak savunması, prebiyotik aktivite ve daha birçok   hayati fonksiyonu destekler. Her gün ~60 mg laktoferrin üretir ve tüketiriz (normal fizyolojik döngü). Ancak, stres, enfeksiyon, yetersiz beslenme gibi nedenler vücudumuzdaki laktoferrini olası bir laktoferrin   eksikliğine yol açacak kadar tüketebilir. Sağlıklı yaşam için uygun laktoferrin seviyesini korumak çok önemlidir. 

Laktoferrin hakkında daha fazla bilgi için tıklayın. 

LAKTOFERRİN NASIL ÇALIŞIR?

 

Laktoferrin doğal (doğuştan), güvenli ve etkili bir bağışıklık güçlendiricidir. Ulusal Biyoteknoloji Bilgi Merkezi’ne (NCBI) göre laktoferrin, virüsler ve bakteriler gibi patojenlere karşı ana savunma proteinlerinden biri olarak değerlendirilmektedir. [3] Bir patojen tarafından enfekte olan bir konak kişi, grip, soğuk algınlığı, uçuk (Herpes) ve daha birçok enfeksiyon tipi geliştirebilirBu durumda, laktoferrin patojenlerle mücadelede nasıl yardımcı olur? Bunu çeşitli yollarla gerçekleştirmektedir.

Örneğin, laktoferrin bir virüsün konak hücrelerin yüzeyine tutunmasını engeller, böylelikle virüsün çoğalmasını önler ve sistemik bağışıklık sağlığını güçlendirir. [4]  Laktoferrin aynı zamanda konakta Th1 Sitokin yanıt uyarımını (koruyucu bağışıklık yanıtı) güçlendirirken, doğal katil hücrelerin (beyaz kan hücrelerinin bir türü) sayısını da artırır. [5] Laktoferrinin bağışıklığı korumasını sağlayan bir diğer yol, demire bağlanmak ve onu enerji üretimi için demire geresinim duyan patojenik bakterilerden uzak tutmaktır. [6] Laktoferrinin multi fonksiyonel rolü, onu bağışıklık sistemi için vazgeçilemez hale getirmektedir.  

 

DOĞRU LAKTOFERRİN TAKVİYESİNİ SEÇMEK

 

Artık, laktoferrinin grip mevsiminde sizi korumaya nasıl yardımcı olduğuna ilişkin daha iyi bir bilgiye sahipsiniz, tüm laktoferrinlerin aynı kalitede yapılmadığını hatırlamak önemli! Söz edildiği gibi, laktoferrin bir proteindir. Bir proteinin fonksiyonu, onun 3D (3 Boyutlu) yapısına bağlıdır. Aşırı ısı ve/veya ağır kimyasal işlemler nedeniyle, ticari olarak piyasada bulunan çoğu laktoferrin denature olmuştur (hasar görmüştür). Bu durumda laktoferrin takviyesi büyük olasılıkla etkisiz ve vücuda iyi gelmekten çok zarar verici olabilir. [7]

Doğru laktoferrin desteğinin nasıl seçilmesi gerektiğine ilişkin videomuzu buradan izleyebilirsiniz. 

YAZAR HAKKINDA

 Bevi Edlund bioQuad’a on yılı aşan bir gazetecilik geçmişi ile katılmıştır. California Eyalet Üniversitesi, Fullerton İletişim Fakültesinden   (Gazetecilik Bölümü) dereceyle mezun olmuştur. Bevi’nin tutkusu beslenme, sağlık ve yaşam tarzı hakkında yazmaktır. bioQuad   ekibine katılmadan önce Bevi, Güney Kaliforniya genelinde çeşitli gazeteler için yazılar kaleme almıştır. Bevi blog yazıları ve makaleleri   ile insanlarla iletişim kurmayı sevmektedir.


  Makale Yazısı Kaynak; https://bio-quad.com/blogs/article-1/howlactoferrincanhelpyouthisfluseason

 

 

 

Kaynaklar

[1] CDC Newsroom https://www.cdc.gov/media/releases/2018/t0202-flu-update-activity.html

[2] CDC Newsrooms https://www.cdc.gov/flu/weekly/index.htm
[3] Wakabayashi H, et al (2014) Lactoferrin for prevention of common viral infections. J Infect Chemother. 20(11):666-71. 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25182867
[4] Kruzel M, et al (2009) Lactoferrin as a natural immune modulator. Curr Pharm Des. 15(17): 1956–1973. 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2915836/
[5Donovan SM (2016) The role of lactoferrin in gastrointestinal and immune development and function: A preclinical perspective. J Pediatr. 173S:S16-28.
http://www.jpeds.com/article/S0022-3476(16)00295-X/pdf
[6] Intracellular niches of microbes: A microbes guide through the host cell (2009) Eds: UE Schaible, A Haas, John Wiley & Sons, 
ISBN 3527629181.
[7] Schwenger V, et al (2001) Advanced Glycation Endproducts (AGEs) as uremic toxins. Mol Nutr Food Res. 45(3) 172 176. //onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/1521-3803(20010601)45:3%3C172::AID FOOD172%3E3.0.CO;2-U/abstract

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı