CİLT SAĞLIĞI VE LAKTOFERRİN

 

 

ANTİOKSİDAN ETKİ ve HÜCRE YENİLENMESİ 

Yapılan araştırmalar laktoferrinin güçlü antioksidan özelliğe sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Antioksidanlar doğal oksidasyon ile ortaya çıkan serbest radikaller ile savaşır. Serbest radikallerin hücrelere ve dokulara zarar vererek oksidatif strese neden olduğu, dolayısıyla akne oluşumuna sebep olan inflamasyonu artırdığı bilinmektedir. Hücre içinde oksidatif stresin artması hücre ve doku yaşlanmasına da sebep olur. Laktoferrin ayrıca bağ dokusunu ve epidermal hücreleri uyararak cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcıdır.

Laktoferrinin tüm bu etkileri aknelerin iyileşmesine katkıda bulunmaktadır.

ANTİMİKROBİYAL ETKİ 

Akne oluşumuna sebep olan etkenlerden biri de bakterilerdir. Laktoferrinin bakteri, virus ve mantarlara karşı antimikrobiyal etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Bakteri oluşumunu inhibe ederek akne oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

LAKTOFERRİN VE YARA İYİLEŞMESİ

Yaraların iyileşmesinde inflamasyon gerekli olmakla birlikte uzun süreli ve yüksek inflamasyon iyileşmeyen kronik yaralara sebep olabilir. Laktoferrin inflamasyon başlangıç aşamasında etkili olarak cilt yaralarının iyileşmesine  destek olur.

Laktoferrin ayrıca aşırı çalışan bağışıklık yanıtını nötralize eden etkisi sayesinde antienflamatuar etki gösterir.

DEMİR/METAL TAŞIMA

Laktoferrin 75 ila 80 kDa metal bağlama kapasitesine sahip, tüm memelilerde sentezlenen bir glikoproteindir. Lakto-ferrin kelimesini ikiye böldüğümüzde ‘lacto’ süt, 'ferrin' demir demektir ki bu sütteki demir bağlayan molekül anlamına gelir.

Demir kırmızı kan hücrelerine oksijen taşıyan hemoglobinin sentezlenmesi için gereklidir. Bu özelliği sağlık için önemli olsa da patojenler için de bir mıknatıs gibidir. Zararlı bakteriler ve virüsler çoğalmak için demir tüketirler. Bu nedenle vücutta çok fazla veya serbest demir olması sağlığımızı riske atar, enfeksiyonlara sebep olur.

Demir eksikliği ciltte kuruma, hassaslaşma ve solgun bir görünüme neden olur. Ayrıca laktoferrin hücre yenilenmesinde, kollajen üretiminde ve kan dolaşımının artırılmasında etkili olan çinko, magnezyum, bakır, manganez gibi birçok minerali taşıyarak cilt sağlığına katkıda bulunur.

Optimum sağlık için Laktoferrinin demir seviyelerini düzenleme ve fazla demiri uzaklaştırma görevleri çok önemlidir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı