BAĞIRSAK SAĞLIĞI

 

Laktoferrinin saflığı, kalitesi ve üretim teknolojisi bu proteinin etkinliği ve güvenilirliği açısından önem arz etmektedir.

Bağırsak Sağlığı Klinik çalışmasında 3 çeşit laktoferrin kullanılmıştır; whey laktoferrini, süt laktoferrini ve Lactoferrin Gold 1.8® içerisinde yer alan ve TCR teknolojisiyle üretilmiş ultra saf laktoferrin (LF TCR).

İnsan bağırsak sistemi (ince ve kalın bağırsaklardan oluşur), vücudun içini dıştan ayıran uzun (yaklaşık 9 m) yarı geçirgen bir biyolojik tüptür. Başlıca fonksiyonları, I) sindirilmiş gıdaları (besinler, enerji, su) absorbe etmek, II) atık maddeleri (dışkı) boşaltmak ve III) patojenleri uzak tutmaktır (savunma bariyeri olarak işlev görür). Bağırsak astarı, bağırsak mukozasının yüzey alanını üssel arttıran mikrovilluslarla (küçük çıkıntılar) kaplıdır. Mikrovillusların bütünlüğü ve yoğunluğu, besinlerin optimal emilimi için çok önemlidir.

Aşağıdaki CaCO2 hücre kültürü deneyinde, bağırsak epitel hücreleri, dış ortamda (in vitro) mono tabakalar halinde çoğaltıldı. Mono tabakalar bütünlük ve morfoloji için faz kontrast mikroskobu altında görüntülendi. Normal canlı hücre mono tabakası, birleşik, kompakt, yuvarlak ve parlak görünür. Hücre morfolojisini 24 saat boyunca gözlemlendi. Dört hücre kültürü grubu vardı; KONTROL (herhangi bir işlem görmemiş hücreler) ve I) whey LF, II) Süt LF ve III) Süt LF(TCR) ile muamele edilmiş hücreler.

 

24 saat sonra gösterildiği gibi KONTROL grubu hücre ölümü gösterdi (koyu kahverengi gölgeli apoptoz). Whey ve süt LF ile muamele edilmiş mono tabakalar, aslında protein maruziyetinden (koyu bulanık renk) kaynaklanan hem apoptoz hem de sitotoksisite gösterdi. Buna karşılık, LF (TCR) ile muamele edilmiş mono tabakalar, sağlıklı yapısal morfolojiye sahip (renk değişimi olmayan parlak renk) birleşik hücre büyümesi gösterdi.

Referans:

Naidu AS (2005) Ultra-cleansing of lactoferrin: Nutraceutical implications. Eur J Nutraceut Funct Foods 16 (March/April):7-13.

Kaynak Link

https://bioquad.eu/the-bioquad%C2%AE-difference

 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı