BAĞIŞIKLIK DESTEĞİ

 

İnsan immün sistemi üç hatlı konak savunmasına sahiptir:

Savunmanın birinci hattı (veya yüzey önhat) vücudu anında savunan spesifik olmayan fiziksel ve kimyasal bariyerlerden meydana gelir. İkinci hat savunma makrofaj, sitokin, interferon, nötrofil ve bütün kaskadı içeren spesifik olmayan immün yanıtıdır. Üçüncü savunma hattı vücut tarafından üretilen antikorların yabancı mikropları tanıması, savaşması ve elimine etmesine dayanan spesifik dirençtir. Bağışıklık sisteminin bu üç kolu arasındaki etkileşim etkili bir konak savunması oluşturur.

Amaç - Çeşitli laktoferrin preperatlarının bakteriyel üreme – çoğalma üzerine etkilerinin karşılaştırılması

 


Laktoferrin-TCR: Kontaminant İndirgeme İşlemi ile elde edilen ultra saf laktoferrin - Lactoferrin Gold 1.8'e ait patentli laktoferrin teknolojisi.

Bu çalışmada, farklı LF (laktoferrin) preparatlarının bakteri üremesi-çoğalması üzerine etkilerini karşılaştırdık.

Yeşil-floresan proteini (GFP) etiketli bakteriler 24 saat boyunca %1 LF içeren et suyuna (broth) çözeltilerine maruz bırakılmıştır. LF içermeyen et suyu pozitif üreme KONTROL GRUBU olarak belirlenmiştir. Floresanlı mikroskobik görüntüleme ile ölçülen GFP yoğunluğu bakteriyel üreme-çoğalmanın derecesini yansıtmıştır. Böylece, kontrol grubu et suyu (LF içermeyen), bakteri üreme miktarı ne kadar yüksek ise yeşil rengin o kadar parlak olduğu görüntülenmiştir. Whey LF ve süt LF yeşil floresan ışınımda az miktarda azalma göstermiştir. LF-(TCR) bakterilerin üremesini-çoğalmasını tamamiyle inhibe etti - sonuç olarak yeşil floresan ışınımda hiçbir artış meydana gelmemiştir. 

Bioquad Linki: https://bio-quad.com/pages/ourstudies

Kaynak: Naidu AS (2005) Ultra-cleansing of lactoferrin: Nutraceutical implications. Eur J Nutraceut Funct Foods 16 (March/April):7-13.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR
Çerez Uyarısı